Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Multi-device support | |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard style | Straight |
| Pointing device | N |
| Hot keys | |
| Keyboard number of keys | 108 |
| Multimedia keys | |
| Silent keys | |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Graphite |
| Backlight | |
| Backlight type | LED |
| Backlight colour | White |
| Adjustable backlight | |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Mean time to failure (MTTF) | 150000 h |
| Cable length | 1.3 m |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse included | |
| Form factor | Right-hand |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 8.0, Android 9.0, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Receiver included | |
| User guide | |
| Number of products included | 3 pc(s) |
| Packaging content |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 131.63 x 20.5 mm |
| Keyboard weight | 810 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 84.3 x 124.9 x 51 mm |
| Mouse weight | 141 g |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Package width | 452 mm |
| Package depth | 146 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 1560 g |
| Package type | Box |
| Quantity per master carton | 4 pc(s) |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Low-profile | |
| Y | |
| Forest Stewardship Council (FSC) | |
| Y | |
| Logi Options+ | |
| 420 x 64 x 8 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
