Back to Top
| LED backlight | |
| Display diagonal | 65 " |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display number of colours | 1 billion colours |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Active display area (W x H) | 1428.5 x 803.7 mm |
| Surface hardness | AG |
| Touchscreen | |
| LED backlighting type | Edge-Lit LED |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Haze rate | 28 % |
| RGB colour space | NTSC |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Product colour | Black |
| Screen shape | Flat screen |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 400 x 400 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (bottom) | 13.6 mm |
| Bezel width (side) | 10.5 mm |
| Housing material | Metal |
| Bezel width (top) | 10 mm |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Wi-Fi | |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI version | 1.4/2.0/2.2 |
| DVI port | |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| RS-232 interface | |
| USB port | |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Power consumption (typical) | 100 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Computer system | |
| Built-in processor |
| Display width | 1454.4 mm |
| Display depth | 67.3 mm |
| Display height | 832.2 mm |
| Display weight | 38000 g |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC, HDMI, IR |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Display technology | LCD |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, Trade Agreements Act (TAA), cTUVus | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.