Back to Top
| Display diagonal | 55 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display diagonal (metric) | 139 cm |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 600 x 400 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Wi-Fi | |
| Purpose | Commercial |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.2 |
| DVI port | |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | |
| RS-232C | |
| USB ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Power consumption (typical) | 200 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 1210.51 mm (47.21 ") |
| Depth | 86.5 mm (3.37 ") |
| Height | 681.22 mm (26.57 ") |
| Package width | 1353 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 855 mm |
| Package weight | 23600 g |
| Display technology | LED |
| USB connector type | USB Type-A |
| 60 | |
| 140 | |
| 16800 | |
| 72 | |
| 100-240 | |
| G |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
