Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Operating keys | Play/pause, Volume +, Volume - |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Touch |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wireless range | 50 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone frequency | 100 - 6800 Hz |
| Microphone sensitivity | -37 dB |
| Number of microphones | 10 |
| Microphone mute |
| Control type | Buttons, Touch |
| Battery capacity | 1100 mAh |
| Talk time | 21 h |
| Battery recharge time | 1 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Base station colour | Silver, White |
| Width | 191 mm (7.45 ") |
| Depth | 77 mm (3 ") |
| Height | 181 mm (7.06 ") |
| Weight | 275 g (0.61 lbs) |
| Cables included | 3.5 mm to USB Type-C, USB Type-C to USB Type-A |
| Carrying case |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVDTP, AVRCP, HSP |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.