Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Operating keys | Mute, Volume +, Volume - |
| Detachable cable | |
| On/off switch | |
| Wireless charging |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 12 m |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 10 - 40000 Hz |
| Impedance | 38 Ω |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 40 mm |
| Noise reduction type | Active |
| Noise reduction | |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
| Microphone frequency | 100 - 6500 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Noise-canceling |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Battery operated | |
| Battery life (max) | 44 h |
| Quick charge | |
| Quick charge time | 15 min |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries supported | 2 |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Y |
| Microphone in |
| Base station colour | Black |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-C to USB Type-A |
| Quantity | 1 |
| LED indicators | Y |
| Battery charge indicator |
| Y | |
| USB Type-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.