Back to Top
| Solid-state drive capacity | 4000 GB |
| Read speed | 7450 MB/s |
| Write speed | 6900 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 2.0 |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Component for | PC/Game console |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Power consumption (max) | 7.8 W |
| Power consumption (average) | 5.4 W |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 25 mm (0.98 ") |
| Depth | 80.15 mm (3.13 ") |
| Height | 8.88 mm (0.35 ") |
| Weight | 28 g (0.06 lbs) |
| Package type | Hanging box |
| 5 | |
| 2280 (22 x 80 mm) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.