Back to Top
| Solid-state drive capacity | 800 GB |
| Read speed | 5200 MB/s |
| Write speed | 1250 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | TLC |
| Latency (read) | 80 µs |
| Latency (write) | 24 µs |
| Random read (4KB) | 165000 IOPS |
| Random write (4KB) | 140000 IOPS |
| Hardware encryption | |
| Component for | Server/Workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Hot-Plug support | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Weight | 680 g (1.5 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.