Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 1.3 |
| Memory type | 3D NAND |
| Random read (4KB) | 220000 IOPS |
| Random write (4KB) | 200000 IOPS |
| Sequential read speed (CDM) | 1800 MB/s |
| Sequential write speed (CDM) | 1500 MB/s |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Component for | PC/Notebook |
| TBW rating | 1000 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 20 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 3.8 mm (0.15 ") |
| Weight | 6 g (0.01 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.