Back to Top
| Capacity | 256 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed | 300 MB/s |
| Write speed | 30 MB/s |
| Plug and Play | |
| Password protection | |
| Compatible products | PC, laptop |
| Form factor | Capless |
| Product colour | Grey |
| Protection features | Magnet proof, Shock resistant, Temperature proof, Waterproof, X-ray proof |
| Certification | KC, FCC, CE, VCCI, RCM |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 15000 G |
| Duration shock | 0.5 ms |
| Width | 15.46 mm (0.6 ") |
| Depth | 40.05 mm (1.56 ") |
| Height | 12.02 mm (0.47 ") |
| Weight | 10.9 g (0.02 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.