Back to Top
| Capacity | 256 GB |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A connector | |
| USB Type-C connector | |
| Read speed | 100 MB/s |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Plug and Play |
| Form factor | Slide |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Width | 21.3 mm (0.83 ") |
| Depth | 56.8 mm (2.22 ") |
| Height | 10.8 mm (0.42 ") |
| Quantity | 1 |
| Bundled software | SanDisk RescuePRO, RescuePRO Deluxe, SecureAccess |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
