Back to Top
| Display diagonal | 55 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 3500 cd/m² |
| HD type | Full HD |
| Response time | 6 ms |
| Contrast ratio (typical) | 6000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Pixel pitch | 0.63 x 0.63 mm |
| Active display area (W x H) | 1209.6 x 680.4 mm |
| LED backlighting type | Edge-LED BLU |
| Horizontal scan range | 30 - 136 kHz |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| Bezel width (bottom) | 24.9 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (side) | 24.9 mm |
| Bezel width (top) | 24.9 mm |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Purpose | Commercial |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| International Protection (IP) code | IP56 |
| HDCP |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| USB port | |
| USB version | 2.0 |
| RS-232C | |
| USB ports quantity | 1 |
| Power consumption (typical) | 274 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Heat dissipation | 1809 BTU/h |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Built-in processor | |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A72 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Operating system installed | Tizen |
| Internal memory | 2.5 GB |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| Video formats supported | AVS, AVS+, H.264, HEVC, MPEG, SHVC, VP8, VP9 |
| Width | 1260.6 mm (49.16 ") |
| Depth | 85 mm (3.32 ") |
| Height | 731.4 mm (28.52 ") |
| Weight | 46100 g (101.63 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC |
| Batteries included | |
| Package width | 1358 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 845 mm |
| Package weight | 52600 g |
| Display technology | LED |
| 2 | |
| 2.2 | |
| 120 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.