Back to Top
| Display diagonal | 85 " |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 650 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 15.9 ms |
| Contrast ratio (typical) | 6000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Display diagonal (metric) | 215.9 cm |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160,4096 x 2160 |
| Anti-glare screen | |
| Touchscreen | |
| Supported video modes | 480p,720p,1080i,1080p,2160p |
| Native aspect ratio | 9:16 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 400 x 400 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Wi-Fi | |
| Purpose | Universal |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| HDCP |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 4 |
| DVI port | |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | |
| USB ports quantity | 2 |
| RS-232C |
| Power consumption (typical) | 373 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Computer system | |
| Operating system installed | Android |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Video formats supported | 3GPP, ASF, AVC, AVCHD, AVI, HEVC, MKV, MOV, MP4, MPEG1, MPEG2, MPEG2-PS, MPEG2-TS, MPEG4, VC-1, VP8, WEBM, WMV, XVID |
| Audio formats supported | FLAC, LPCM, MP3, WAV, WMA |
| Image formats supported | JPEG, MJPEG |
| Package width | 2036 mm |
| Package depth | 258 mm |
| Package height | 1239 mm |
| Package weight | 62000 g |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| 1089 | |
| Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) | |
| 44500 | |
| Y | |
| Google Chromecast | |
| 60 | |
| Y | |
| 92 | |
| 58 | |
| 2.3 | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 1899 | |
| Y | |
| DCI-P3 | |
| 71 | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Motionflow XR 240 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.