Back to Top
| Display diagonal | 55 " |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Touch technology | Multi-touch |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen | |
| Anti-glare screen |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 300 x 300 mm |
| Bezel width (top) | 33.5 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (bottom) | 38 mm |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (side) | 33.4 mm |
| Purpose | Commercial |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.2/1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | |
| Remote (IR) input | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| USB ports quantity | 2 |
| DisplayPorts out | 1 |
| RS-232C |
| Power consumption (typical) | 105 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating system installed | Web OS |
| Internal memory | 8 GB |
| Width | 1276.4 mm (49.78 ") |
| Depth | 44.9 mm (1.75 ") |
| Height | 751.9 mm (29.32 ") |
| Weight | 34500 g (76.06 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Batteries included | |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B |
| Package width | 1410 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 39800 g |
| Display technology | IPS |
| 6 | |
| 50000 | |
| 60 | |
| 28 | |
| 10 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
