Back to Top
| Display diagonal | 55 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Response time | 6 ms |
| Contrast ratio (typical) | 6000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Pixel pitch | 0.63 x 0.63 mm |
| Anti-glare screen | |
| Horizontal scan range | 30 - 136 kHz |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| Colour gamut | 72 % |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 1186 x 560 mm |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Placement supported | Indoor/outdoor |
| Certification | EMC Class A |
| Purpose | Universal |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDBaseT port | |
| RS-232 interface | |
| USB port |
| Power consumption (typical) | 530 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Package width | 1358 mm |
| Package depth | 845 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 52.6 g |
| Audio out (Mini jack) |
| RS-232 input ports | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Display technology | VA |
| 731.4 | |
| 85 | |
| 46.1 | |
| 24.9 | |
| 2 | |
| 1260.6 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.