Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Ivory |
| Mounting type | Ceiling |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Metal |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Noise reduction | |
| Full HD | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Privacy masking | |
| Image quality adjustment | Contrast |
| Frame rate | 60 fps |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Flip & mirror |
| Minimum illumination | 0.055 lx |
| Viewing angle, horizontal | 112 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 62 \u00b0 |
| Viewing angle, diagonal | 130 \u00b0 |
| Tilt angle range | 0 - 59 \u00b0 |
| Pan range | 0 - 353 \u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of effective pixels (H x V) | 1945 x 1097 pixels |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 2 |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Video motion detection | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Face detection, People counting |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | TCP / IP, UDP / IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL / TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMP v1 / v2c / v3 (MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Number of users | 20 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Height | 63.7 mm (2.48 ") |
| Diameter | 112.8 mm |
| Weight | 420 g (0.93 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 6.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.