Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Bulb |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Viewing angle, horizontal | 108.6 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 56 \u00b0 |
| Viewing angle, diagonal | 125 \u00b0 |
| Tilt angle range | 10 - 90 \u00b0 |
| Pan range | 0 - 355 \u00b0 |
| Camera shutter type | Electronic |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.5 " |
| Maximum aperture number | 1.4 |
| Focal length range (f-f) | 3.3 - 12 mm |
| Motion sensor | |
| Video motion detection |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Width | 130 mm (5.07 ") |
| Depth | 130 mm (5.07 ") |
| Height | 112 mm (4.37 ") |
| Weight | 750 g (1.65 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Web-based management |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
