Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| IK code | IK08 |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264H, H.264M, H.265 |
| Video streaming |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.9 " |
| Fixed focal length | 3.1 mm |
| Motion sensor |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Night vision |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio system full duplex |
| Height | 56 mm (2.18 ") |
| Diameter | 101 mm |
| Weight | 150 g (0.33 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 4.2 W |
| Power consumption (typical) | 3.6 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 102 | |
| 55 | |
| BFR, PVC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
