Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, Ivory |
| Mounting type | Ceiling |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Noise reduction | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Full HD | |
| Flip & mirror | |
| Privacy masking | |
| Image stabilizer | |
| Frame rate | 60 fps |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC) |
| Minimum illumination | 0.055 lx |
| Viewing angle, horizontal | 112 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 62 \u00b0 |
| Viewing angle, diagonal | 130 \u00b0 |
| Tilt angle range | 0 - 47 \u00b0 |
| Pan range | 0 - 355 \u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Mercury lamp, Outdoor, Sodium lamp |
| Angle of rotation | 353 \u00b0 |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Number of effective pixels (H x V) | 1945 x 1097 pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 2 |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Alert notification type | |
| HTTPS encryption | |
| Video motion detection | |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, RTP (UDP), RTP (TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3 (MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Number of users | 20 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | RJ-45 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Audio system | 1-way |
| Voice codecs | G.711, G.726 |
| Built-in microphone |
| Height | 129.1 mm (5.03 ") |
| Diameter | 98.9 mm |
| Weight | 275 g (0.61 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 4.7 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Number of cameras | 1 |
| USB connectivity |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.