Back to Top
| Type | CCTV security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Maximum operating distance | 500 m |
| Number of languages | 16 |
| Languages support | CZE, DAN, DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUM, RUS, SER, TUR |
| Fog proof |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Desk |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Noise reduction | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Full HD | |
| Privacy masking |
| Viewing angle, horizontal | 110.2 ° |
| Viewing angle, vertical | 55.4 ° |
| Viewing angle, diagonal | 128.4 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1 - 1/12000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of effective pixels (H x V) | 1945 x 1097 pixels |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Focal length range (f-f) | 3.2 - 10 mm |
| Video motion detection |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| BNC output ports | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 52 dB |
| Diameter | 78 mm |
| Length | 259.8 mm |
| Weight | 914 g (2.02 lbs) |
| Power source type | AC, DC |
| AC input voltage | 24 V |
| Power consumption (max) | 6 W |
| DC output voltage | 12 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Remotely operated |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
| Colour | |
| Lens mount interface | Board mount |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.