Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 545 MB/s |
| Component for | PC/Notebook |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI, CE, Morocco, RCM, UKCA |
| Interface | Serial ATA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Width | 69.8 mm (2.72 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 7.1 mm (0.28 ") |
| Weight | 32.7 g (0.07 lbs) |
| Warranty period | 3 year(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
