Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 515 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random read (4KB) | 54000 IOPS |
| Random write (4KB) | 81000 IOPS |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| ECC | |
| Component for | Server/workstation |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| RoHS compliance |
| Power consumption (max) | 2.1 W |
| Power consumption (idle) | 0.09 W |
| Interface | Serial ATA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 3.1 G |
| Width | 100.45 mm (3.92 ") |
| Depth | 69.85 mm (2.72 ") |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
| Weight | 60 g (0.13 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.