Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 6500 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Random read (4KB) | 1400000 IOPS |
| Random write (4KB) | 1300000 IOPS |
| Security algorithms | TCG Opal 2.0 |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| Component for | PC/Notebook |
| TBW rating | 1200 |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Power consumption (write) | 7.5 W |
| Power consumption (idle) | 0.05 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04, Ubuntu 15.04 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating vibration | 20 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 20 G |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 2.34 mm (0.09 ") |
| Weight | 7 g (0.02 lbs) |
| Package type | Box |
| Warranty period | 5 year(s) |
| BSMI, C-TICK, CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC, RoHS, UL |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.