Back to Top
| Cable length | 0.5 m |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 28 |
| RoHS compliance |
| Weight | 31 g (0.07 lbs) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 39 g |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
