Back to Top
| Cable length | 1 m |
| USB version | 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| AWG wire size | 22/30 |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, REACH |
| Weight | 25 g (0.06 lbs) |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 30 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
