Back to Top
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 2U |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Adjustable mounting rails | |
| Cable management | |
| Mounting hole shape | Square |
| Castor wheels | |
| Product colour | Black |
| Frame type | Open |
| Design | 2-post |
| Material | Aluminium, Steel |
| Certification | RoHS |
| Width | 501 mm (19.54 ") |
| Depth | 151 mm (5.89 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Inner width | 497 mm |
| Inner depth | 148 mm |
| Package width | 178 mm |
| Package depth | 514 mm |
| Package height | 101 mm |
| Package weight | 800 g |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 4 |
| Screws included | |
| Number of screws | 8 |
| Manual |
| Compliance industry standards | EIA-310-D |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
