Back to Top
This transceiver complies with the SFF-8431, SFF-8432, and IEEE 802.3ae specifications.
As specified in SFF-8472, digital diagnostics monitoring is available via a 2-wire serial interface.
This 10G SFP+ transceiver is suited for data centers, enterprise wiring closets, service provider transport applications, Radio & Baseband Units, and other applications that require low power consumption and fast speed.
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Fiber cable diameters supported | 50/125, 62.5/125 µm |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Tx power (min) | -6.5 dBmW |
| Tx power (max) | -1 dBmW |
| Rx power (min) | -11.1 dBmW |
| Rx power (max) | -1 dBmW |
| Output voltage | 3.3 V |
| Output current | 300 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 14.8 mm (0.58 ") |
| Depth | 11.85 mm (0.46 ") |
| Height | 56.5 mm (2.2 ") |
| Weight | 18 g (0.04 lbs) |
| Certification | CE, FCC, VCCI, C-Tick |
| RoHS compliance | |
| Safety | UL, TUV, CDRH |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
