Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Single-mode fiber (SMF) supported | |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 53972659 h |
| Brand compatibility | Dell |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | |
| Compatible products | SFP-1G-LX |
| Power consumption (typical) | 1.3 W |
| Width | 58.4 mm (2.28 ") |
| Depth | 13.9 mm (0.54 ") |
| Height | 13 mm (0.51 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 50 g |
| Certification | CE, FCC, UL, REACH |
| RoHS compliance |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Fiber optic | |
| 1000BASE‑LX | |
| LX |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
