Back to Top
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Audio support |
| Converter type | Active video converter |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Cable length | 0.19 m |
| Host interface | DVI-D |
| Output interface | VGA |
| Power consumption (typical) | 1.3 W |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 85 % |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Width | 45 mm (1.76 ") |
| Depth | 15 mm (0.59 ") |
| Height | 248 mm (9.67 ") |
| Weight | 75 g (0.17 lbs) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 88 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quantity | 1 |
| Cables included | Micro-USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
