TRIPP LITE
USB-C to VGA Converter Connects to Your Device’s USB-C or Thunderbolt 3 Port
This USB 3.1 to VGA adapter helps you transmit video from your tablet, laptop, Chromebook, MacBook, smartphone or PC to a VGA-enabled television, monitor or projector. It’s ideal for transmitting 1080p video to a large display, as well as powering and charging a PD Charging-compliant mobile device.
Supports USB DisplayPort Alternate Mode for Transmitting Video Signals
With a source device that also supports USB DisplayPort Alt Mode, you can extend video from your primary display to another, duplicate the same video on both displays, or change the second display to your primary.
Transmits Crystal-Clear 1080p Video to a VGA Display
To send high-definition video to a VGA television, projector or monitor, connect the VGA port to the display using a VGA cable (sold separately). The VGA port supports HD video resolutions up to 1920 x 1080 (1080p) at 60 Hz.
Charges the Connected Laptop, Smartphone or Other Device
The USB-C Power Delivery (PD) port provides power and charging to the PD Charging-compliant device (such as a MacBook, Chromebook or Android smartphone) the USB-C mini dock is connected to. Connect the device’s AC wall charger to the USB-C PD port, which supports power input up to 60W.
Built-In USB-C Cable Connects in Either Direction
Connect the reversible USB-C plug to your source device’s USB-C or Thunderbolt 3 port. The fumble-free USB-C plug connects in either direction to ensure fast, easy connection every time.
Ready to Use Right Out of the Package
The plug-and-play USB-C to VGA converter requires no software, drivers or external power. It’s smaller than a credit card, making it easy to carry in a pocket, briefcase or laptop bag for connecting on the go.
3-Year Warranty
The U444-06N-VB-C is backed by a 3-year warranty, ensuring reliability and performance.
TYPICAL APPLICATIONS
● Connect your laptop to a VGA monitor in a lecture hall or conference room for a video presentation ● Add a secondary monitor to the PC or laptop in your office or home workspace ● Charge your connected device through the USB-C PD Charging port
● Transmits video signals from sources supporting USB DisplayPort Alt Mode ● Delivers HD picture quality at resolutions up to 1920 x 1080 (1080p) @ 60 Hz ● Supports USB 3.1 Gen 1 speeds up to 5 Gbps to ensure fast data transfers ● USB-C PD Charging port supports up to 20V 3A (60W) to charge/power connected device ● Easy installation with plug-and-play operation—no software required
System Requirements
● Source device with USB-C or Thunderbolt 3 port that supports USB DisplayPort Alternate Mode ● Display device with VGA input (VGA port)
Package Includes
● U444-06N-VB-C USB-C to VGA Adapter w/PD Charging - USB 3.1, Thunderbolt 3, 1080p, Black ● Owner’s manual
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) + USB C |
| Connector 1 gender | Female connector |
| Connector 2 gender | Male connector/Female connector |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance | |
| Power source type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Compatible products | CE, FCC, REACH |
| Material | ABS synthetics, PVC |
| Weight | 22.68 g (0.05 lbs) |
| Width | 38.1 mm (1.49 ") |
| Depth | 43.18 mm (1.68 ") |
| Height | 15.24 mm (0.59 ") |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.