Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 850 nm |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Mean time between failures (MTBF) | 629953711 h |
| Brand compatibility | Extreme Networks |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | |
| Compatible products | 10051 |
| Width | 56.6 mm (2.21 ") |
| Depth | 13.7 mm (0.53 ") |
| Height | 12.5 mm (0.49 ") |
| Weight | 16 g (0.04 lbs) |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 50 g |
| Certification | CE, FCC, UR |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| SX | |
| Fiber optic | |
| 1000BASE-SX |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
