Back to Top
| Form factor | |
| Type | Scientific calculator |
| Product colour | Grey |
| Cover |
| Control type | Buttons |
| Display number of lines | 8 lines |
| Backlight display | |
| Display resolution | 64 x 96 pixels |
| Display tilting | |
| Second display | |
| Display type | LCD |
| Display number of characters | 16 |
| RAM capacity | 0.024 MB |
| ROM capacity | 0.160 MB |
| Power source | Battery |
| Battery type | AAA |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries supported | 4 |
| Width | 89 mm (3.47 ") |
| Depth | 186 mm (7.25 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.