Back to Top
| Type | Portable flat panel floor stand |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Minimum screen size compatibility | 32 " |
| Maximum screen size compatibility | 75 " |
| Suitable for | TV |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 mm |
| Adjustable | |
| Tilt adjustment | |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 1110 - 1510 mm |
| Tilt angle range | -12 - 5 \u00b0 |
| Angle of rotation | 90 \u00b0 |
| Included number of shelves | 1 |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lockable wheels |
| Width | 828 mm (32.29 ") |
| Depth | 700 mm (27.3 ") |
| Height | 2140 mm (83.46 ") |
| Weight | 25100 g (55.34 lbs) |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 1690 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 25200 g |
| Number of washers included | 8 |
| Number of screws | 51 |
| Spacer included | |
| Wrench included | |
| Manual | |
| Number of spacers included | 20 |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 2 |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Washers included | |
| Screws included |
| Certification | RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
