With an anti-theft mechanism, the DMTB911 protects your device against damage, theft or tampering.
Quick to assemble and easy to mount, this mount is perfect for classrooms, conference rooms, hotels or retail settings.
Ideal for displaying menus, directions, instructions, retail information and other important messages, this low-profile security mount lets you install a tablet where your audience can best see it. Quick to assemble and easy to mount, the DMTB911 rests on any desktop, workbench or counter. The versatile mount can also be installed on a wall or a compatible VESA stand with a 75 x 75 hole pattern. The DMTB911 supports up to 2.2 pounds (1 kilogram).
Designed to display your message in a classroom, conference room, workshop, warehouse, hotel or office lobby, restaurant or retail setting, the DMTB911 tablet mount accepts most Apple, Samsung or other tablets from 9.7 to 11 inches. The mount rotates 180 degrees for viewing in landscape or portrait mode.
This mount features an anti-theft mechanism with key lock and included keys that helps protect your tablet from unauthorized access. Inside the enclosure are soft anti-skid pads that prevent the device from getting scratched or scuffed up.
| Minimum screen size compatibility | 9.7 " |
| Maximum screen size compatibility | 11 " |
| Product colour | White |
| Material | Metal, Plastic |
| Lock type | Key |
| Country of origin | China |
| Width | 205.7 mm (8.02 ") |
| Depth | 185.4 mm (7.23 ") |
| Height | 342.9 mm (13.37 ") |
| Weight | 2630 g (5.8 lbs) |
| Package width | 238.8 mm |
| Package depth | 180.3 mm |
| Package height | 360.7 mm |
| Package weight | 2950 g |
| Mounting bracket(s) included | |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Manual |
| 180 | |
| Y | |
| 4 | |
| 10037332278811 | |
| RoHS | |
| Universal | |
| 13020 | |
| 1 | |
| 398.8 | |
| Y | |
| 8302.50.0000 | |
| 381 | |
| Desk | |
| 508 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.