Back to Top
| Surge energy rating | 3570 J |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Peak power | 1440 W |
| Cable length | 2.4 m |
| Product colour | Black |
| EMI/RFI noise filtering | 60 dB |
| Weight (imperial) | 3.5 lbs |
| Weight | 1600 g (3.53 lbs) |
| Certification | UL1449/UL1363/UL497A/FCC Part 68/cUL |
| LED indicators | Y |
| Telephone line protection | |
| Audio/video line protection | |
| Input connections | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 20 x 57 x 362 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.