Back to Top
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Product colour | White |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance | |
| Power source type | USB |
| DisplayPort version | 1.3 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Cable diameter | 4 mm |
| Weight | 20 g (0.04 lbs) |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.