Back to Top
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Bandwidth | 165 MHz |
| Colour depth | 24 bit |
| Maximum resolution | 1920 x 1440 pixels |
| Plug and Play |
| Host interface | VGA (D-Sub) + 3.5 mm (1/8") |
| Output interface | HDMI |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating current | 0.5 A |
| External power adapter | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 56 mm (2.18 ") |
| Depth | 61 mm (2.38 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package weight | 380 g |
| Manual | |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.