Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 150 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 150 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| Frequency band | 2.412-2.462 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Flash memory | 8 MB |
| Internal memory | 32 MB |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Built-in processor | Atheros MIPS 24KC 400 MHz |
| Certification | RoHS |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Power consumption (typical) | 5.5 W |
| Input voltage | 24 V |
| Input current | 0.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 75 °C |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 31 mm (1.21 ") |
| Height | 163 mm (6.36 ") |
| Weight | 180 g (0.4 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.