Superior Wi-Fi Speeds with MU-MIMO Technology - Traditional SU-MIMO - (Single-User MIMO) AP sends data to one device at a time that causes more latency. MU-MIMO - (Multi-User MIMO) EAP simultaneously sends data to multiple devices for faster speed.
With TP LINK EAP225 PoE WLAN access point you can manage and monitor hundreds of EAPs with ease, all from a single location. Control and map the entire network from any PC that is connected.
Business Wi-Fi administration has never been more efficient or cost-effective. The TP LINK EAP225 PoE WLAN Access Point software includes a user-friendly management interface.
Captive portal assists in ensuring that only authorized guests use the network by providing devices with a simple, user-friendly authentication method for granting Wi-Fi access. The integration of SMS and Facebook authentication streamlines the captive portal even more, making it easier to connect and grow your business.
The EAP225 supports both 802.3af PoE and Passive PoE power supplies and may be powered by either a PoE switch or the included PoE adapter, making deployment simple and flexible.
The Omada business-grade 11ac Wi-Fi solution is designed to handle significant multi-user traffic in wide areas while avoiding the stability difficulties that plague ordinary routers and access points designed for personal use. It is ideal for use in motels, salons, retail businesses, schools, and restaurants.
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| VLAN support | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Rate limiting | |
| Reset button | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Management protocols | HTTP/HTTPS |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack |
| Security algorithms | SNMP, SSID |
| Port-based Network Access Control (PNAC) | |
| MAC address filtering |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antennas quantity | 3 |
| Power consumption (max) | 12.6 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Internal | |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 205.5 mm (8.01 ") |
| Depth | 181.5 mm (7.08 ") |
| Height | 37.1 mm (1.45 ") |
| PoE adapter included | |
| Mounting kit | |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.