Back to Top
| Bandwidth | 5 GHz |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Frequency band | 5.15 - 5.85 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11n |
| Web-based management | |
| Receiver sensitivity | 802.11a: 54M: -75dBm, 48M: -76dBm, 36M: -83dBm, 6-24M: -95dBm 802.11n: MCS15: -73dBm, MCS14: -74dBm, MCS13: -76dBm, MCS12: -80dBm, MCS11: -83dBm, MCS10: -88dBm, MCS9: -90dBm, MCS8: -93dBm, MCS7: -73dBm, MCS6: -74dBm, MCS5: -76dBm, MCS4: -80dBm, MCS3: -83dBm, MCS2: -88dBm, MCS1: -90dBm, MCS0: -93dBm |
| Flash memory | 8 MB |
| Maximum outdoor range | 15000 m |
| Internal memory | 64 MB |
| Management platform | PharOS |
| Built-in processor | |
| Reset button | |
| Certification | - FCC/UL/IC/GS/PSB/C-tick/SAA/S-Mark/KC-mark - RoHS |
| Management protocols | TDMA |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Security algorithms | 128-bit WEP,152-bit WEP,64-bit WEP, TKIP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| MAC address filtering |
| Antenna gain level (max) | 13 dBi |
| Integrated antenna | |
| Antennas quantity | 1 |
| Detachable antenna(s) |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.8 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ or Windows 8, Windows 7, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux. |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 224 mm (8.74 ") |
| Depth | 75 mm (2.93 ") |
| Height | 60 mm (2.34 ") |
| Cables included | AC |
| Compatibility | PC |
| Wireless range | 15000 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.