CPE210 is suited for point-to-point, point-to-multipoint, and outdoor Wi-Fi coverage applications due to its centralized administration application. TP-LINK CPE210 2.4GHz 300Mbps 9dBi CPE is an excellent solution for both corporate and residential customers because to its professional performance and user-friendly design.
CPE210 is made to be used outside. It has Qualcomm Atheros enterprise level chipsets, high gain antennas, high quality materials, a specially designed enclosure, and a Power over Ethernet (PoE) power supply. It can work perfectly in almost any climate, with an operating temperature range of -30°C to +70°C (-22°F to 158°F).
TP-LINK CPE210 2.4GHz 300Mbps 9dBi CPE can operate in a variety of weather conditions, including sunshine, rain, wind, snow, and extremely low/high temperatures (-30°C70°C), thanks to its external waterproof housing and industrial-level hardware design.
The sophisticated radio front-end design with high power Tx (up to 27dBm/500mw) and high sensitivity Rx (up to -95dBm) breaks down the limitations of standard Wi-Fi transmission range, making CPE210 a suitable device for outdoor wireless networking applications.
CPE210 is built to work in difficult situations, including some of the world's most hazardous climates.
CPE210, in addition to its grounding terminal, provides additional method of preventing ESD attacks via the PoE adapter and Ethernet cable with grounding wire. Additional security features on the CPE210 provide up to 15KV ESD and 6000V lightning protection for more reliable operation.
As network scale develops, wireless competition and collisions among CPEs and base stations will be so intense that the network's real throughput will plummet, negatively impacting end-user experience. To combat these effects, the CPE210 employs MAXtream TDMA Technology.
Outdoor-specific design, perfect for long-distance wireless data transmission over 5km+, field-tested.
The CPE210 also includes centralized administration software, which allows users to effortlessly control all of the devices in their network from a single PC. Pharos Control may manage functions such as device detection, status monitoring, firmware upgrades, and network maintenance. Professionals can use a user-friendly web-based management system to apply more specific configurations.
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| Frequency band | 2.4 - 2.483 GHz |
| Web-based management | |
| Management platform | PharOS |
| Maximum outdoor range | 5000 m |
| Flash memory | 8 MB |
| Internal memory | 64 MB |
| Receiver sensitivity | 802.11b: 11M: -95dBm, 5.5M: -96dBm, 2M: -96dBm, 1M: -96dBm -802.11g: 54M: -79dBm, 48M: -80dBm, 36M: -84dBm, 6-24M: -88dBm 802.11n: MCS15: -76dBm, MCS14: -78dBm, MCS13: -80dBm, MCS12: -84dBm, MCS11: -87dBm, MCS10: -91dBm, MCS9: -93dBm, MCS8: -96dBm, MCS7: -76dBm, MCS6: -78dBm, MCS5: -80dBm, MCS4: -84dBm, MCS3: -87dBm, MCS2: -91dBm, MCS1: -93dBm, MCS0: -96dBm |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Reset button | |
| Certification | - FCC/UL/IC/GS/PSB/C-tick/SAA/S-Mark/KC-mark - RoHS, IPX5 |
| Management protocols | TDMA |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | 128-bit WEP,152-bit WEP,64-bit WEP, SSID, TKIP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK |
| MAC address filtering |
| Antenna type | dual-polarized directional MIMO |
| Integrated antenna | |
| Detachable antenna(s) | |
| Antenna gain level (max) | 9 dBi |
| Antennas quantity | 1 |
| Power consumption (max) | 10.5 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.8 A |
| Output voltage | 24 V |
| Output current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista or Windows 8, Windows 7, MAC OS, NetWare, UNIX or Linux. |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 224 mm (8.74 ") |
| Depth | 79 mm (3.08 ") |
| Height | 60 mm (2.34 ") |
| Mounting kit | |
| Cables included | AC |
| Transmit power range | 0 - 27 dBmW |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.