Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.250 - 5.350, 5.470 - 5.725, 5.725 - 5.850 GHz |
| Operating system installed | AirOS |
| Internal memory | 64 MB |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, BPSK, QPSK |
| Maximum outdoor range | 10000 m |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antenna type | Internal |
| Input current | 0.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| LED indicators | Network, Power, Signal strength |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Throughput data rate | 450 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 179 mm (6.98 ") |
| Depth | 77.5 mm (3.02 ") |
| Height | 59.1 mm (2.3 ") |
| Weight | 180 g (0.4 lbs) |
| 24 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.