Back to Top
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Compliance industry standards | IEC 60950-1:2005+A1, UL60950-1, EN55022:2010, EN55024:2010 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| LED indicators | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 24 V |
| AC adapter input voltage | 90 - 260 V |
| AC adapter frequency | 47/63 Hz |
| Input current | 1 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 35 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 88 x 57 x 33 mm |
| Weight | 158.5 g (0.35 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.