Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Maximum operating distance | 500 m |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Housing material | Aluminium |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Noise reduction | |
| Frame rate | 30 fps |
| Privacy masking |
| Minimum illumination | 0.11 lx |
| Viewing angle, horizontal | 110.2 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 55.4 \u00b0 |
| Viewing angle, diagonal | 128.4 \u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1 - 1/12 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of effective pixels (H x V) | 1945 x 1097 pixels |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 3.1 x |
| Focus | Manual |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Video motion detection |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Depth | 259.8 mm (10.13 ") |
| Diameter | 78 mm |
| Weight | 887 g (1.96 lbs) |
| Power source type | DC |
| DC output voltage | 12 |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.