Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Maximum screen size compatibility | 70 " |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,350 x 350,400 x 200,400 x 400,600 x 200,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tiltable | |
| Rotating | |
| Angle of rotation | 90 \u00b0 |
| Tilt angle range | 0 - 5 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight | 24810 g (54.7 lbs) |
| Manual | |
| Package width | 866.1 mm |
| Package depth | 1021.1 mm |
| Package height | 134.6 mm |
| Package weight | 27670 g |
| Mounting type | Floor |
| Y | |
| 2 | |
| Y | |
| 4 | |
| Y | |
| Y | |
| 2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.