Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 45 " |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Maximum screen size compatibility | 70 " |
| Suitable for | TV |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -5 - 3 \u00b0 |
| Swivel angle range | -1.2 - 1.2 \u00b0 |
| Distance to the wall (min) | 142 mm |
| Distance to the wall (max) | 306 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Steel |
| Accepts padlock | |
| RoHS compliance |
| Adapter bracket included | |
| Number of adapter brackets included | 2 |
| Number of stoppers included | 2 |
| Anchors included | |
| Number of anchors included | 6 |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Washers included | |
| Number of washers included | 6 |
| Spacer included | |
| Number of spacers included | 12 |
| Screws included | |
| Number of screws | 26 |
| Width | 306 mm (11.93 ") |
| Depth | 934 mm (36.43 ") |
| Height | 483 mm (18.84 ") |
| Weight | 15700 g (34.61 lbs) |
| Manual | |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 1030 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 16500 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
