Acer Nitro AN515-45 Matte 15.6" (1920 x 1080) IPS, Slim Bezel, 144Hz Refresh Rate:
Speed’s the game and the Nitro 5 came to play!
You can enjoy hours of gaming without overheating or sacrificing performance.
It's equipped with a powerful AMD Ryzen 7 5800H 3.20 GHz processor and GTX 1650 graphics card, making it capable of delivering stunning visuals and smooth gameplay.
Plus, it's built using the latest 7nm processor technology for enhanced efficiency.
When heavy use requires an added boost, chill out with twin fans, Acer CoolBoost™ technology and quad exhaust port design.
CoolBoost™ will also help monitor fan speed and increase when necessary to optimize total performance.
Monitor and manage your system in real time with NitroSense, covering temperatures, fan speeds and more.
| Product colour | Black, Red |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Display diagonal | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 5800H |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express |
| Card reader integrated |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | DC-in jack |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | |
| Keyboard backlit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt hours) | 57.5 Wh |
| Battery life (max) | 10 h |
| Removable battery |
| AC adapter power | 135 W |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection | |
| Password protection type | HDD, Supervisor, User |
| Width | 363.4 mm (14.17 ") |
| Depth | 255 mm (9.95 ") |
| Height | 23.9 mm (0.93 ") |
| Weight | 2300 g (5.07 lbs) |
| Cables included | AC |
| N | |
| 16:9 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.