Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10300 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Tx power (min) | -5 dBmW |
| Tx power (max) | -1.8 dBmW |
| Rx power (min) | -30 dBmW |
| Rx power (max) | -11.1 dBmW |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.