Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| SFP transceiver type | SR |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Compatible products | HP |
| Power consumption (typical) | 0.65 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Certification | IEC 60950-1:2001 EN 60950- 1:2001 CDRH 21 CFR 1040.10 |
| Safety | 1040.11 IEC 60825-1 Rev2 2007 |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.