Back to Top
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | SR |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 850 nm |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | EIA/JESD22-A114-B MILSTD 883C 3015.7, IEN 61000-4-2, IEC61000-4-2, FCC 15, B EN, 55022 B CISPR 22 |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.