Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3ab |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Cabling technology | 100BASE-FX |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Power consumption (typical) | 1.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
